sobota, 8 marca 2014

DEBRECZYN: Nowa linia tramwajowa już otwarta

W końcu węgierski Debreczyn doczekał się odwrócenia wieloletniej tendencji likwidowania torowisk tramwajowych, jakie miało miejsce w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Uruchomiona została nowa linia tramwajowa numer 2, będąca odgałęzieniem od jedynej ocalałej trasy linii 1, które odchodzi od niej na wysokości przystanku Kalvin Ter.

Nowa trasa ma 3,5 kilometra długości i liczy 11 przystanków na swojej trasie. Końcowym i początkowym przystankiem jest Doberdo Utca, zlokalizowana na pograniczy dzielnic Sestakert i Nyulas, w obszarze zabudowy wielorodzinnej.

Z budową nowej trasy wiąże się jeszcze pewna zabawna historia. Otóż do jej obsługi miały zostać zakupione nowe niskopodłogowe tramwaje. Wszystko byłoby pięknie gdyby nie fakt, że przetarg ogłaszano... sześciokrotnie - był ciągle z jakiegoś powodu unieważniany. Ostateczne zwycięstwo leży po stronie CAF, która to firma takie tramwaje dostarczy.

Nowa trasa w Debreczynie miała zostać pierwotnie otwarta jeszcze przed końcem roku 2012. Ostatecznie otwarto ją 1 marca roku 2014. Nie ma to jednak znaczenia, ważne, że obecnie po latach także w 200-tysięcznym Debreczynie następuje powolne odrodzenie tramwajów.

Część tramwaju CAF dla Debreczyna (www.skyscrapercity.com)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane