środa, 19 marca 2014

"Nocna szyna" Odcinek 37: Linia 12 w Brnie

Linia 12 to ostania linia tramwajowa w Brnie, zatem na niej zakończy się nasz "pobyt" w tym czeskim mieście. Kiedyś kursowała także "trzynastka" ale w ubiegłym roku została ona zlikwidowana.

"Dwunastka" pojawiła się na trasie po raz pierwszy w roku 1962 na trasie Tesla - Pisarky. W latach 1964-1986 kursowała z Obrzan właśnie do dzielnicy Kralovo Pole. Dopiero w roku 1986 przeniesiona została na południe miasta, do krańca Zvonarka, a później do Komarowa. Od roku 1995, zamiast do Obrzan, zaczęła kursować do pętli Kralovo Pole, Červinkova. Po otwarciu trasy tramwajowej do Muzeum Techniki, a później Parku Technologicznego, linia 12 zaczęła obsługę nowej trasy, wraz z linią 13. Stało się to 17 maja 2008 roku. Pętla ta znajduje się tuż przy zajezdni Medlanky, do której prowadzą tory wprost z rzeczonej pętli.

Niestety, w internecie brak jest nagrania z przejazdu linią 12. Jednak wszystkich, którzy chcieliby odbyć wirtualną podróż do krańca Technologicky Park, załączam linki do filmów z przejazdu linią 13, która niegdyś także obsługiwała ten odcinek.

Kończymy wizytę w Brnie, ale to nie oznacza końca cyklu "Nocna Szyna". Już za tydzień kolejne miasto. Ale to, gdzie się znajdziemy, niech pozostanie na razie tajemnicą. Mam nadzieję, że Was zaskoczę.

Linia 13, część 1


Linia 13, część 2

Linia 13, część 3

Linia 13, część 4

Mijające się "dwunastki" (źródło: en.wikipedia.org)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane