wtorek, 4 marca 2014

Stacje kolejowe Polski - Piotrków Trybunalski

Stacja w Piotrkowie Trybunalskim powstała w okresie budowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Uroczyście otwarto ją w dniu 7 października 1846 roku. Do dziś linia kolejowa, na której wytyczono stację, nosi numer 1 (Warszawa Centralna - Katowice).

Stacja składa się z dwóch peronów. Jeden z nich znajduje się przy budynkach dworcowych, natomiast drugi to peron wyspowy z dwiema krawędziami. Z peronu pierwszego (przy budynkach) odchodzą pociągi w kierunku Koluszek i Warszawy, natomiast z peronu drugiego - w stronę Częstochowy. Wszystkie dworcowe budynki przeszły w latach 2010-2012 gruntowny remont, dzięki czemu dziś wyglądają schludnie i czysto. Nie można tego powiedzieć o peronach, które remontu się nie doczekały. Przejście między peronami zapewnia kładka. Istnieje także przejście w poziomie szyn. Peron pierwszy wyposażony jest w wiatę, dużych rozmiarów, natomiast nad peronem drugim górują wyłącznie latarnie.

Początkowo, w wieku XIX., stacja była zlokalizowana na peryferiach miasta. Obecnie Piotrków przysunął się do stacji, a ponadto powstało samoistne centrum przesiadkowe (autobusy MZK, busy, dworzec autobusów regionalnych po przeciwnej stronie placu przed dworcem).

Peron 1 ze starą nawierzchnią (2013)Ogólny widok na perony. Widoczna wiata nie została wyremontowana
Budynek dworca po remoncie (fot. PKP SA)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane