wtorek, 18 marca 2014

Stacje kolejowe Polski - Włoszczowa Północ

Stacja kolejowa Włoszczowa Północ jest jedną z dwóch stacji na terenie miasta Włoszczowa, oraz jedyną stacją pasażerską na całej długości Centralnej Magistrali Kolejowej na odcinku Zawiercie - Grodzisk Mazowiecki.

Sama infrastruktura stacji kolejowej powstała w roku 1974, natomiast peron pasażerski oddano do użytku 16 października 2006 roku. Osobowa część stacji składa się z jednokrawędziowego peronu, wyposażonego w wiaty przystankowe. Na peron można dostać się schodami lub pochylnią, dzięki czemu jest on dostępny także dla osób niepełnosprawnych, wózków dziecięcych i osób z dużym bagażem, który trudno wnieść ręcznie.

Dworzec ten pozbawiony jest kasy, której nigdy tam nie otwarto. Zatrzymują się na nim wybrane pociągi TLK spółki PKP Intercity oraz InterREGIO Przewozów Regionalnych, zapewniając komunikację z Warszawą, Krakowem, Katowicami i kilkoma innymi miastami w Polsce. Dworzec jest skomunikowany ze stacją Włoszczowa, położoną na trasie Kielce - Częstochowa, za pomocą linii autobusowej organizowanej przez PKS Włoszczowa.

Propagatorem budowy stacji był poseł Przemysław Gosiewski, stąd często spotyka się ironiczną nazwę stacji - Gosiewo. Z ponad 900 tysięcy złotych wykorzystanych na budowę przystanku, 1/3 wyłożyło miasto Włoszczowa,

Tablica z nazwą stacji na najbliższym jej budynku

Peron na stacji Włoszczowa Północ

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane