wtorek, 25 marca 2014

Stacje kolejowe Polski - Zabierzów

Stacja kolejowa w podkrakowskim Zabierzowie to nie jedyny obiekt kolejowy, dostępny dla pasażerów. Zabierzów może się bowiem poszczycić posiadaniem aż dwóch przystanków kolejowych, z czego jeden mylnie nazywa się Kraków Business Park, bo znajduje się w Zabierzowie właśnie. Teoretycznie więc możliwe jest podróżowanie pociągiem wewnątrz Zabierzowa, i dogodne lokalizacje przystanków nawet to umożliwiają.

Podobnie jak wszystkie stacje na tej trasie, ta w Zabierzowie także została otwarta w roku 1847, w czasie inauguracji przewozów kolejowych z Krakowa do linii warszawsko-wiedeńskiej. Stacja składa się z jednego peronu wyspowego, do którego prowadzi kładka piesza (pełniąca także rolę chodnika przez tory). Kasy są zamknięte, budynek stacyjny zamieszkany. Na zachodniej głowicy stacji stoi działająca nastawnia. Budynek nastawni od strony Krakowa został jakiś czas temu wyburzony. Jest to obecnie jedyna stacja na zachód od Krakowa, przy której funkcjonuje instytucja "Parkuj i Jedź", przygotowana przez Urząd Gminy.

Stacja w Zabierzowie pełniła niegdyś rolę towarową. Obecnie jednak część torów jest rozebrana, a pozostałe nie obsługują składów towarowych częściej niż raz na ruski rok. Ciekawostką jest bardzo interesujący mural, wykonany na budynku dworcowym od strony peronów, przedstawiający... wielkiego bociana.

Peron w Zabierzowie, wraz z wiatą (są chyba trzy)

Zdjęcie jest słabej jakości (robione w pędzie) - ale wspomniany stacyjny bocian jest!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane