piątek, 21 marca 2014

Tramwaje w niemieckim Kassel

Podczas opróżniania dysku mojego komputera z niepotrzebnych rzeczy, natknąłem się na kilka zdjęć z wizyty u znajomych w Kassel na przełomie 2010 i 2011 roku. Postanowiłem ulepić z tego krótką podróżniczą historię.

Kassel jest niespełna dwustutysięcznym miastem w Hesji, trzecim co do wielkości w tym landzie. P0 raz pierwszy tramwaj w Kassel pojawił się w roku 1877, jako tramwaj parowy. Dziś miasto obsługiwane jest zarówno przez tradycyjny tramwaj elektryczny, jak i przez dwusystemowy tramwaj regionalny RegioTram, który w centrum porusza się po torach tramwajowych, a poza miastem kursuje po torach kolejowych, wykorzystując do włączenia się do ruchu Dworzec Główny w Kassel.

Do codziennej obsługi tras wykorzystywane są wagony Duewag serii NGT6C, produkowane na początku lat 90-tych, wagony Bombardier FlexityClassic serii 8NGTW i NGT8, a jako rezerwa pozostawione zostały stare tramwaje serii N8C produkcji Duewag (tak, są takie w Gdańsku). Sporo składów tramwajowych z Kassel trafiło do Gorzowa Wielkopolskiego. Były to wagony Wegmann GT6.

Obecnie w Kassel kursuje siedem linii tramwajowych w numeracji 1, 3-8, oraz cztery linie tramwaju regionalnego: RT3, RT4, RT5 i RT9. Do obsługi tych linii zakupione zostało w roku 2005 28 składów RegioCitadis produkcji koncernu Alstom.

Tramwaje w Kassel mają charakter miejsko-podmiejski. Poza Baunatal, gdzie znajduje się fabryka Volkswagen,od października roku 2011 tramwaje dojeżdżają także do pętli w miejscowości Vellmar, położonej na północ od Kassel.

Podczas mojego pobytu dzienny bilet kosztował 6 Euro. Niestety, mankamentem jest 30-minutowa częstotliwość kursów w godzinach wieczornych w dni wolne. To poważnie zniechęca do czekania. Niestety Kassel małym miastem nie jest. Główny dworzec kolejowy Wilhelmshohe oddalony jest od centrum o kilka kilometrów. Stąd też czekać, chcąc nie chcąc, trzeba.

Przystanek tramwajowy w Kassel

Tramwaj 8NGTW

Obecnie już nieczynny skład N8C w centrum miasta

Każdy przystanek wyposażany jest dodatkowo w taką oto tablicę, dzięki czemu trudno się zgubić

Mijanka tramwaju i RegioTramu na Placu Królewskim w centrum Kassel


Widok z tramwaju wprost na Wzgórze Wilhelma (jedna z ciekawostek - kilka kilometrów idealnie prostego torowiska) - gdzieś na końcu tej drogi znajdziemy dworzec Kassel - WilhelmshoheBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane