niedziela, 23 marca 2014

Tramwaje w Polsce - Gdańsk, linia specjalna 0

Zgodnie z obietnicą, od dzisiaj przez kilka najbliższych tygodni, Przednia Platforma Tramwaju zadomowi się w Gdańsku, przybliżając nieco informacji o sieci i trasach tramwajowych w tym mieście. A jako dopełnienie będę się z Wami dzielić znalezionymi na Youtube filmami z przejazdów tramwajami po ulicach stolicy Trójmiasta.

Na początek kilka ogólnych informacji. Sieć tramwajowa w Gdańsku ma obecnie ponad 52 kilometry długości. Tramwaje poruszają się po torach o normalnym rozstawie szyn. Gdańska sieć wyróżnia się z kilku powodów.
Po pierwsze, znakomita większość tras tramwajowych jest wydzielona z ruchu ulicznego. Osobne torowiska stanowią 85% całości, czyli ponad 44 kilometry. Duża w tym zasługa portowej funkcji miasta i konieczności przebudowy licznych tras o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Głównie dzięki temu Gdańsk posiada dziś tak licznie wydzielone torowiska.
Po drugie, to właśnie w Gdańsku zlokalizowana jest najbardziej stroma trasa tramwajowa w Polsce. Jest to oczywiście odcinek torów do dzielnic Chełm i Łostowice. Trasa ta wyróżnia się w skali całego miasta, ponieważ pozostała część sieci rozciąga się głównie na obszarze Dolnego Tarasu, czyli Nowego Portu, Brzeźna, Zaspy, Wrzeszcza i Oliwy.
Po trzecie, Gdańsk posiada aż trzy pętle tramwajowe (Stogi Plaża, Jelitkowo, Brzeźno), z których ledwie rzut beretem dzieli pasażerów od plaży, toteż tramwaje nabierają w sezonie od wiosny do jesieni znaczenia turystycznego, bardziej niż w innych miastach. Gdański ZTM uruchamia nawet specjalne, sezonowe linie turystyczne, poprawiające częstotliwość dojazdu do plaż w mieście.

Na początek zapraszam do zapoznania się z pierwszym nagraniem, które znalazłem. Zapraszam na przejażdżkę specjalną linią 0, uruchomioną w dniu 11 maja 2012 roku, z okazji otwarcia nowego odcinka torów tramwajowych od pętli Chełm Witosa do Łostowice Świętokrzyska. Jest to obecnie najnowsza w Gdańsku trasa tramwajowa. Według ustaleń władz miasta, w najbliższych latach należy się spodziewać godnego zastępstwa w tej roli.

Za tydzień kolejna porcja informacji o Gdańskich tramwajach!Fot. Tomasz Bołt (źródło: gdansk.naszemiasto.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane