czwartek, 27 marca 2014

TROLEJBUS. TRAMWAJ NA KOŁACH: Bratysława, część 1 - linia 201

Trolejbusy to trzeci istotny element publicznego transportu w miastach. Nie jest może aż tak rozpowszechniony jak tramwaje, czy autobusy, a jednak wszędzie tam, gdzie funkcjonuje, spotyka się zwykle z uznaniem. Dużo jest w Europie trolejbusowych miast. Lozanna, Linz, Bratysława i inne, rozwijają ten środek transportu, albo przynajmniej korzystają z jego dobrodziejstw. I Bratysława zostanie odwiedzona pod względem trolejbusów jako pierwsza.

Garść informacji:

Trolejbusy w Bratysławie pojawiły się po raz pierwszy na próbę, w roku 1909. Otwarta wówczas trasa miała niespełna 6 kilometrów długości, i łączyła końcówki: Pražské ulice − Železné studničky. Niestety, tym razem nie udało się zbudować pełnej komunikacji trolejbusowej w tym mieście. Linia została zlikwidowana w roku 1915, z powodu niedogodności technicznych. Bratysławskie ulice były wówczas w złym stanie technicznym, a dodatkowo pojazdy nie radziły sobie ze stromiznami w mieście. W historii komunikacji trolejbusowej w Bratysławie powstała 26-letnia wyrwa...

Trolejbusy dziś:

W Bratysławie kursuje szereg linii trolejbusowych. Dziś zapraszam na przejażdżkę linią 201, łączącą centrum miasta z osiedlową dzielnicą, o gęstej zabudowie wielorodzinnej, o nazwie Dolné hony. Wcześniej linia ta nosiła numer 218. Kursuje na następującej trasie:

Hlavná stanica - Nám. Franza Liszta - Šancová - Miletičova - Prievozská - Gagarinova - Popradská - Vrakuňská - Hradská - Kazanská - Dvojkrížna - Čiližská

Linia 201 kursuje w dni powszednie z częstotliwością 8 minut, za wyjątkiem wakacji, kiedy odjeżdża co 10 minut. W dni wolne przez większość dnia kursuje co 12 minut. Czas przejazdu jej trasy to nieco ponad 30 minut. Linia obsługuje na swojej trasie 21 przystanków jadąc z centrum, a 23 w drodze powrotnej. Kursują na niej trolejbusy przegubowe.

Linia 201, część 1

Linia 201, część 2

Linia 201, część 3

źródło: www.regionoviny.sk

Ciąg dalszy nastąpi...


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane