poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Czy wiesz, że...? Bechyńska Tęcza - most drogowo-kolejowy

Trasa kolejowa Tabor - Bechynie powstała w roku 1897. Od początku jej istnienia wyposażona jest w sieć trakcyjną, co czyni ją najstarszą zelektryfikowaną linią kolejową w Czechach. Jednak nie to jest w tym wszystkim najciekawsze. U kresu podróży, na granicy miasta, wznosi się bowiem monumentalny most o długości 60 metrów, zwany, od łukowej konstrukcji, Bechyńską Tęczą.

Uroczyste otwarcie przeprawy miało miejsce 10 października 1928 roku, i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że po moście poruszają się jednocześnie samochody i... lokalne pociągi!

Pasem ruchu prowadzącym w kierunku centrum Bechynia poprowadzony jest pojedynczy tor kolejowy, po którym ciągle kursują pociągi regionalne na trasie Bechynie-Tabor. Ruch kolejowy nie jest więc w żaden sposób odseparowany od ruchu samochodowego. W czasie przejazdu pociągu w kierunku Bechynia pojazdy drogowe przepuszczają go, kontynuując jazdę za nim niczym za tramwajem w centrum miasta. Gdy pociąg jedzie w kierunku przeciwnym (do Taboru), samochody także przepuszczają go, wstrzymane jedynie przez sygnalizację świetlną. Rozwiązanie to funkcjonuje nieprzerwanie od prawie 86 lat!

Mankamentem tej przeprawy jest ograniczenie prędkości ruchu pociągów na moście do 10 km/h, co wydłuża czas przejazdu samochodem lub czas oczekiwania na zwolnienie pasa ruchu. Wielką zaletą jest oszczędność, wynikająca z połączenia funkcji dwóch mostów w jednym. Generalnie - świetna sprawa, niewyobrażalna w polskich warunkach.

Pociąg jadący w kierunku stacji Bechynie (Fot. Palickap, Wikipedia Commons)

Bechyńska Tęcza (Fot. ŠJů, Wikimedia Commons)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane