poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Czy wiesz, że...? - najdłuższa linia tramwajowa świata

Ma 69 kilometrów długości i aż 70 przystanków na swojej trasie. Do pokonania całej trasy potrzeba niemal 2,5 godziny! O czym mowa? Chodzi o belgijski system tramwajowy, ciągnący się wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. To najdłuższa linia tramwajowa na całym świecie.

Kusttram, bo tak nazywa się ta "sieć" tramwajowa, łączy ze sobą wszystkie miasta położone na wybrzeżu Morza Północnego, od De Panne przy granicy z Francją, przez Nieuwpoort,  Oostende, De Haan, Blankenberge i Zeebrugge, aż po Knokke-Heist przy granicy z Holandią. Trasa podzielona jest na piętnaście stref, z których każda odpowiada danej gminie, przez jaką tramwaj przejeżdża. Operatorem kursującej tamtędy jedynej linii tramwajowej, jest De Lijn (Vlaamse Vervoermaatschappij). 

Trasa ta uruchomiona została w roku 1885. Jako pierwszy odcinek otwarto pomiędzy Ostendą a Nieuwpoort. W kolejnych latach otwierano kolejne przedłużenia trasy, co ostatecznie doprowadziło do dzisiejszego kształtu tej trasy. Trasa ta jest swego rodzaju pozostałością po dawnej sieci tramwajów lokalnych, kursujących w całym regionie. Tramwaje poruszają się po torach o prześwicie 1000 mm, i kursują w sezonie nawet sześć razy na godzinę. Poza sezonem takt wynosi kwadrans, natomiast zimą - 20 minut. W roku 2008 z tramwajów skorzystało w sumie ponad 12 milionów pasażerów. 

Bilety można nabyć w specjalnych sklepikach, rozmieszczonych na całej trasie. Można je także kupić u prowadzącego, kiedy sklepiku nie ma lub jest zamknięty, jednak jest do dość kosztowna opcja. Tramwaje osiągają prędkość nawet 80 km/h. Każdego roku do obsługi dodatkowej linii Kusttram kierowane są tramwaje Gronostaj, budowane wspólnie przez Siemens i Bombardier. Wypożyczane są one z Antwerpii i Gandawy, i pełnią rolę wzmacniającą na najbardziej obciążonych w sezonie turystycznym odcinkach.

Od tego lata trasa tramwajowa będzie nieco przesunięta i zaprzestana zostanie obsługa przystanków w Lombardsijde. Linia przystosowana jest do obsługi tramwajami jednokierunkowymi. Zawracanie odbywa się na pętlach.

Trasa tramwaju z roku 1994 (źródło: nl.wikipedia.org)


Fot. Marc Ryckaert (commons.wikimedia.org)

Tramwaje w niektórych miejscach jadą brzegiem morza, tak po prostu (Fot. Vanhulst; źródło: www.panoramio.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane