poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Czy wiesz, że...? - nieczynne stacje metra w Berlinie

Berlin, posiadający rozbudowany system metra, kryje pod ziemią także kilka sekretów. Są nimi nieczynne stacje i tunele, zbudowane niegdyś z zamierzeniem wykorzystania przez nowe linie, albo porzucone, ze względu na zmianę przebiegu którejś z linii.

Ze stacją Potsdamer Platz sąsiaduje nieczynna stacja w stanie surowym, zabudowana dla planowanej, a nigdy nie zrealizowanej linii do Weissensee. Nigdy nie otwarto także stacji Oranienplatz, która budowana była z myślą o linii U8. Ta jednak ostatecznie pojechała inaczej, ponieważ właściciel domu towarowego przy Moritzplatz dopłacił do budowy linii, żądając w zamian przystanku przy swoim sklepie.

Dla nigdy niezrealizowanej linii U10 powstały perony na stacjach Rathaus Steglitz, Schlossstrasse, oraz pełne stacje Insbrucker Platz i Kleispark. Ciekawostką jest fakt, że linia U9 na stacji Schlossstrasse nie korzysta ze swoich torów, lecz... właśnie ze stanowisk nigdy nie zbudowanej linii U10.

Przy tunelu samochodowym pod Adenauerplatz znajduje się nieczynny peron, do którego dojeżdżać miała niegdyś przedłużona linia U1.

Na przedłużeniu linii U4 w dzielnicy Schoeneberg istnieje prawie 300 metrowy tunel, używany niegdyś jako zjazd do warsztatów przy Otzenstrasse.

Część z tych zapomnianych stacji zostanie być może wykorzystana w przyszłości zgodnie z przeznaczeniem. A inne pozostaną nadal jako pamiątki po wielkich zamierzeniach rozwoju berlińskiego u-bahnu...

Surowa stacja hipotetycznej linii U10 Innsbrucker Platz (Fot. Jcornelius, pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane