poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Czy wiesz, że...? - Plażowy tramwaj w Mołocznem

Na usta ciśnie się, że na Ukrainie. Ale w obliczu obecnej sytuacji politycznej bardziej na miejscu wydaje się określenie Republika Krymu. Otóż tam właśnie funkcjonuje najmniejsza ukraińska "sieć" tramwajowa, jedna z pięciu działających nadal w tym kraju sieci wąskotorowych. W miejscowości Mołoczne, położonej kilka kilometrów na zachód od Eupatorii, funkcjonuje bowiem bardzo interesująca linia tramwaju... plażowego!

Linię otwarto w roku 1989, jako połączenie pensjonatu Bieriegowoj (Brzegowy) z plażą nad Morzem Czarnym, oddaloną o niespełna dwa kilometry. Taką funkcję linia spełnia do dziś. Kursuje ramowo w godzinach 8-19, w takcie około 20 minut. Do jej obsługi wykorzystywany jest jeden jedyny skład tramwajów, sprowadzonych z sąsiedniej Eupatorii. Już w czasie otwarcia trasy wagony Gotha T57 i T59 były mocno wiekowe (pochodzą z roku 1958 i 1960). Pe ponad półwieczne pojazdy nadal wożą pasażerów na wspomnianej trasie. Przejazd kosztuje 50 kopiejek, natomiast mieszkańcy pensjonatu mają prawo do odbycia czterech darmowych przejazdów dziennie.

Generalnie linia składa się z jednego toru, jednostanowiskowej zajezdni oraz dwóch przystanków: przy pensjonacie i przy plaży. Bilety nabywane są u konduktorki, a tramwaj jeździ wyłącznie latem. Niegdyś na stanie mołoczeńskich tramwajów znajdował się także skład z Żytomierza, ale został już jakiś czas temu zezłomowany.

pl.wikipedia.org
źródło: www.ztm.waw.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane