wtorek, 1 kwietnia 2014

Stacje kolejowe Polski - Kraków Zabłocie

Mały, niepozorny przystanek kolejowy w bliskim sąsiedztwie centrum Krakowa - tak w skrócie można opisać Zabłocie. Trudno wyobrazić sobie lepszą i gorszą lokalizację przystanku. Jest ona świetna, ponieważ położona jest w bliskości muzeum MOCAK, nieopodal znajduje się Plac Bohaterów Getta, bulwary wiślane i kilka innych ciekawych miejsc. Zła jest dlatego, ponieważ... jest to brzydkie przemysłowe Zabłocie. Okolica jest nieprzyjemna, ciemna i ponura. Do peronów prowadzi przejście podziemne, które raczej nie należy do najpiękniejszych, a od drugiej strony, od strony Wisły, okolica stacji także nie jest zbyt ładna, ponadto licznie zarośnięta przez dzikie krzaki i pnącza.

Stacja składa się z dwóch peronów, położonych zewnętrznie w stosunku do torów kolejowych. Perony wykonane są z betonu zbrojonego, zalanego asfaltem, a całość posadowiona jest na żelbetonowych słupach, kotwionych w nasypie. Perony wyposażone są w doskonale znane krakowianom wiaty. Kasy nie ma, choć kiedyś bilety można było kupić w kiosku przy ulicy nieopodal. Całą stację jako taką wzniesiono w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku, na potrzeby robotników pracujących w sąsiednich zakładach.

Przystanek na Zabłociu ma pewną niechlubną historię na swoim koncie. W roku 1995 dwóch młodych mężczyzn skatowało na śmierć dwójkę robotników, czekających na peronie na pociąg. Skończyło się to dla nich dożywotnim więzieniem.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane