niedziela, 27 kwietnia 2014

Tramwaje w Polsce - Gdańsk, linia 4

Tramwaje w Gdańsku przeżyły wojnę o mały włos. Trakcja została zniszczona, szyny uszkodzone w wielu miejscach. W niewielkim stopniu ucierpiały także obie zajezdnie. W roku 1945 przystąpiono do odbudowy sieci, zakończonej sukcesem w roku 1947. Zbudowano nawet nitkę do Sopotu (rok 1946)

Wkrótce jednak rozpoczęły się likwidacje torowisk tramwajowych w ciasnej zabudowie, w myśl modernistycznego planu uruchamiania komunikacji szynowej tylko wzdłuż szerokich arterii. W tym okresie zlikwidowano tramwaj do Oruni, zbudowano trasę do Brzeźna przez Kolonię Uroda, wybudowano nową pętlę w Oliwie, a także, po 15 latach, zlikwidowano trasę do Sopotu. W latach 70. XX wieku powstała trasa tramwajowa przez Zaspę i Przymorze, wraz z dużą pętlą tramwajową na tej pierwszej. Początek lat 80. przyniósł plany budowy tramwaju do Chełma i otwarcie tramwajowego Węzła Kliniczna, wraz z pętlą. Trasa na Chełm doczekała się realizacji prawie 30 lat później. 

Dziś zapraszam do obejrzenia filmu z przejazdu krótką linią numer 4, z Zaspy do Nowego Portu. Jest to jedna z dwóch linii tramwajowych, której trasa omija Śródmieście.

 


Fot. Renata Dąbrowska (trojmiasto.gazeta.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane