piątek, 18 kwietnia 2014

Wielki Piątek - koleją do Jerozolimy!

Jerozolima jest miastem, które w historii chrześcijaństwa i przekazie biblijnym znaczy wiele. To właśnie nieopodal Jerozolimy znajduje się Golgota - "Miejsce Czaszki", gdzie według ewangelistów ukrzyżowany został Jezus Chrystus. W Wielki Piątek zapraszam więc na krótki rekonesans jerozolimskiego dworca kolejowego.

Podróżni i turyści, kierujący się do Jerozolimy pociągiem, lądują na głównej stacji kolejowej Jerozolima Malha. Stacja odbiega wielkością od wielkich europejskich dworców. Posiada dwa dwukrawędziowe perony, jednakże po kapitalnym remoncie jest nowoczesna i w pełni przystosowana do potrzeb wszystkich, także osób niepełnosprawnych.

Stacja znajduje się w południowej dzielnicy Jerozolimy - Manahat. W jej pobliżu znajduje się zajezdnia autobusowa, galeria handlowa oraz stadion piłkarski. Wcześniej główną stacją w mieście była Jerozolima Khan - historyczny dworzec zlokalizowany w centrum. Po jego zamknięciu nie zdecydowano się uruchomić go więcej, ze względu na liczne protesty mieszkańców. Stacja Malha jest końcowym elementem trasy kolejowej z Tel-Awiwu. Została ona ponownie otwarta 9 kwietnia 2005, po sześcioletniej przebudowie torów i stacji, spowodowanej fatalnym stanem technicznym wszystkich elementów trakcji kolejowej.

Spod dworca odjeżdżają autobusy do różnych części miasta. Kupując bilet na pociąg, podróżny ma prawo skorzystać ze zniżki na zakup biletu autobusowego, by kontynuować podróż. Niestety, główny dworzec autobusów dalekobieżnych znajduje się w centrum, w znacznym oddaleniu od stacji. Powoduje to konieczność przedarcia się przez ciasne i tłoczne centrum Jerozolimy.

Stacja Jerozolima Malha (Fot. Lyulyev Danny, Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane