poniedziałek, 5 maja 2014

Czy wiesz, że...? - metro w Bratysławie!

Pewnie niewielu z Was ma o tym pojęcie, ale w stolicy Słowacji swego czasu miało powstać... metro! Podczas, gdy na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku Bratysława rozwijała się, zapadła decyzja o zaplanowaniu i rozpoczęciu budowy pierwszej linii metra na osi północ-południe, która rozpoczynać się miała w nowej, największej obecnie dzielnicy mieszkaniowej Bratysławy - Petržalka
.
Ostatecznie do budowy przystąpiono w połowie lat 80., kiedy jeszcze trwała w najlepsze Czechosłowacja. Wówczas Bratysława przekroczyła liczebnością 400 tysięcy. Budowę rozpoczęto z południa, zaczynając od dwóch stacji po drugiej stronie Dunaju. Początek lat 90. przyniósł jednak otrzeźwienie z tego "szaleństwa" i pomysł na metro został całkowicie zarzucony. Jednak to, co udało się do tego czasu postawić, zostało. Stacja techniczna miała znajdować się w południowej części Petržalki, noszącej nazwę Janíkov dvor.

Co ciekawe, dopiero teraz, po dwudziestu latach od zarzucenia projektu metra, na Petržalkę budowana jest linia tramwajowa.

Niedokończona stacja bratysławskiego metra (lokalizacji nie znam) źródło: pl.wikipedia.org
Jeden z kilku planów metra w Bratysławie (źródło: sk.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane