poniedziałek, 19 maja 2014

Czy wiesz, że...? - najdłuższa linia tramwajowa w Polsce

Ten fakt kojarzy chyba każdy, a już z pewnością każdy Łodzianin i okoliczni mieszkańcy. Najdłuższą linią tramwajową w naszym kraju jest podmiejska linia 46, kursująca z Ozorkowa do pętli na Zdrowiu.

Historia powstania tej linii sięga roku 1913, kiedy to Łódzkie Wąskotorowe Elektryczne Koleje Dojazdowe uzyskały niezbędną koncesję. Budowę rozpoczęto w roku 1920, a pierwszy przejazd odbył się w niedzielę palmową, dokładnie 9 kwietnia 1922 roku. Początkowo kursowały tam pociągi w trakcji parowej, a od roku 1929 tramwaje Lilpop. W latach 70. do eksploatacji wprowadzono wagony 2N i 5N z Chorzowa, a od roku 1989 rozpoczęły kursowanie tramwaje 803N. Do roku 1986 trasa kończyła się w centrum Ozorkowa, by następnie zostać wydłużona do dzisiejszej końcówki na Cegielnianej. Planowane przedłużenie do dworca kolejowego nie zostało zrealizowane. W samej Łodzi linia zaczynała pierwotnie na dworcu ŁWEKD zlokalizowanym przy Rynku Bałuckim, potem została przedłużona do Placu Wolności. Po oddaniu w roku 1951 dworca tramwajowego na Północnej, podobnie jak inne linie podmiejskie, także 46 znalazło tam na lata swoją przystań. Od roku 2004 linia kursowała aż do Chocianowic, co dodatkowo wydłużyło jej trasę, natomiast na Zdrowie skierowana została z początkiem kwietnia roku 2012.

Obecnie linia liczy ponad 29 kilometrów długości i obsługuje po drodze 47 przystanków. Do jej obsługi kierowane są sprowadzone z Niemiec wagony Duewag, z których część posiada niskopodłogową wstawkę. Czas przejazdu dochodzi do 100 minut. Numer 46 został nadany tej linii dopiero w roku 1956. Wcześniej obowiązywało oznaczenie tablicami, na których widniały nazwy miast, do których tramwaje się kierowały.

"46" na Placu Wolności w Łodzi (Aktron/Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane