sobota, 10 maja 2014

POZNAŃ: Zajezdnia Franowo zaprezentuje się zwiedzającym

Po trzech latach budowy wreszcie otwarta zostaje w całości zajezdnia tramwajowa Franowo, położona na końcu nowej trasy tramwajowej, przy ulicy Folwarcznej. Zajezdnia zajmuje obszar prawie 17 hektarów i przystosowana jest do obsługi 100 pojazdów tramwajowych o długości 35 metrów. Przestrzeń zajezdni jest tak zaplanowana, że w przyszłości możliwe jest powiększenie jej pojemności do 150 składów. Jest to pierwsza całkowicie nowa zajezdnia tramwajowa, jaka powstała w Polsce po 1989 roku. Jak dotąd najnowszą była łódzka Telefoniczna, której budowa zajęła 6 lat i zakończyła się w roku 1986. Zajezdnia ta to 10% długości wszystkich poznańskich torowisk i prawie 20% zwrotnic w mieście (dokładnie 89).

Nowością na skalę kraju jest wyposażenie zajezdni w Depot Management System (DMS), będący systemem kamer i komputerów, które odpowiadają za ustawianie rozjazdów, "parkowanie" składów w określonych miejscach, a także za bieżącą kontrolę stanu technicznego wagonów, jak chociażby diagnozowanie wypłaszczeń na kołach tramwajów podczas ich zjazdu do zajezdni.

W związku z otwarciem zajezdni MPK Poznań organizuje na jej terenie dzień pod hasłem "Drzwi Otwarte". Już jutro, 11 maja, w godzinach od 12 do 16, każdy chętny będzie mógł odwiedzić zajezdnię, zapoznać się z nowoczesną techniką obsługi ruchu tramwajowego, a także wziąć udział w licznych konkursach, grach i zabawach, które przewidują upominki dla uczestników. Ponadto każdy mały Franek i duży Franciszek otrzyma drobny upominek. Zwiedzanie zajezdni ułatwi specjalna linia tramwajowa F, która odjeżdżać będzie z przystanku Gwarna co godzinę. Przejazd nią będzie bezpłatny. Rozkład jazdy poniżej:

opoznan.pl

Fot. WU (www.transport-publiczny.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane