wtorek, 6 maja 2014

Stacje kolejowe Polski - Kraków Mydlniki-Wapiennik

Przystanek osobowy w Mydlniki-Wapiennik to urocza stacyjka, w bardzo malowniczym położeniu. W okolicy roi się od domków jednorodzinnych, zarówno stojących jeszcze na terenie Krakowa, jak i sąsiadującej z przystankiem Rząski. Swoją nazwę przystanek zawdzięcza położonemu jej bliskim sąsiedztwie, dawnemu wapiennikowi.

Przystanek składa się z dwóch zewnętrznych peronów. Niegdyś istniał także budynek poczekalni i kasy, zniszczony przez wandali na przestrzeni lat, w których był nieczynny. Ostatecznie kilka lat temu został rozebrany, po czym pamiątką pozostają ślady posadzki. Na przystanku znajduje się czynne przejście podziemne (jedyne od Krakowa Głównego aż do Szczakowej), które w praktyce nie jest wykorzystywane przez podróżnych, którzy mają do dyspozycji znajdujący się nad nim przejazd kolejowy. Przejście to jest zanieczyszczone, zapuszczone i nieciekawie pachnie. Nadal jednak możliwe jest jego używanie.

Przystanek obsługują pociągi regionalne. W ramach modernizacji linii Kraków - Jaworzno, przystanek miał zostać zlikwidowany, jednakże wobec licznych urzędniczych zabiegów (m.in. pani Wójt gminy Zabierzów), stacyjka zostanie uratowana.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane