niedziela, 4 maja 2014

Tramwaje w Polsce - Gdańsk, linia 12

W latach 90. tramwaje, zużywając się coraz bardziej, czekały na odnowę. Okres ten przyniósł likwidację zajezdni na Łąkowej, budowę nowego torowiska na Stogi przez nowy odcinek Podwala Przedmiejskiego, a także zakup pierwszych dwóch częściowo niskopodłogowych tramwajów Konstal 114Na.

Dopiero wiek XXI pozwolił ruszyć z kopyta gdańskim tramwajom. Zbudowano trasę na Chełm, zakupiono kilkadziesiąt niskopodłogowych tramwajów (najpierw Alstom NGd99, zamówione jeszcze w roku 1999, następnie aż trzy Bombardiery NGT6), a w celu ratowania parku taborowego także 46 używanych wagonów N8C z Dortmundu. Później Gdańsk wzbogacił się o 35 fabrycznie nowych tramwajów od bydgoskiej Pesy (Swing 120NaG), wyremontowana została zajezdnia Wrzeszcz, a także szereg torowisk, m.in. w Siedlcach i Nowym Porcie. Przełom roku 2009/2010 przyniósł uruchomienie nocnego tramwaju N0, który do dziś uruchamiany jest w ramach rozmaitych imprez oraz w wakacyjne weekendy. W roku 2012 pojawiła się nowa trasa tramwajowa, z Chełma przez Orunię Górną do Łostowic, a w trakcie realizacji jest już kolejna linia, tym razem przez Piecki i Migowo do planowanego przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na Brętowie.

Gdańska komunikacja tramwajowa rozwija się i, miejmy nadzieję, ta tendencja będzie się utrzymywać w najbliższych latach.

Jako, że jest to ostatni odcinek cyklu gdańskiego, zapraszam do oglądania filmu w odcinkach. Dziś "dwunastka", kursująca z Siedlec na Zaspę przez Wrzeszcz i Oliwę. Linia ta ma ok. 12 kilometrów długości.

Linia 12, część 1

Linia 12, część 2

Linia 12, część 3

Linia 12, część 4

Linia 12, część 5

 
Stopiątki na pętli Siedlce w zimowej scenerii (fot. Artur Andrzej, pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane