niedziela, 11 maja 2014

Tramwaje w Polsce - GOP, linia 3

Tramwaje w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym to ponad 200 kilometrów torowisk, 4 zajezdnie tramwajowe, w których stacjonuje 347 wagonów, oraz, na chwilę obecną, 25 linii tramwajowych. Jest to największa sieć tramwajowa w Polsce, a przy tym jedyna, gdzie tramwaje kursują na okrągło przez całą dobę, bez wyróżnienia linii nocnych.

W chwili obecnej na Śląsku prowadzonych jest wiele remontów. Tory naprawiane są w Sosnowcu, Katowicach, Chorzowie, Bytomiu czy Rudzie Śląskiej, przez co faktyczna sieć tramwajowa jest pojęciem nieco płynnym, gdyż co jakiś czas następują zmiany tras, relacji, czy zawieszenia kolejnych linii. Na szczęście okres likwidacji kolejnych połączeń, jaki miał miejsce na początku XXI. wieku, odszedł w niepamięć, a sieć raczej kieruje się w stronę "słońca".

Dziś rozpocznę cykl youtubowych wycieczek po torach w GOP. Na pierwszy ogień - linia 3. Ponieważ tramwajowa "jedynka" jest obecnie, z powodu remontu, zawieszona, toteż celowo ją pominę (odwrócę kolejność - wystąpi ona gościnnie za tydzień).
Linia tramwajowa numer 3 jedyną z obecnie funkcjonujących linii, która od zawsze kursowała wyłącznie w granicach Zabrza. Łączy ona nieczynny dworzec Mikulczyce z dzielnicą Makoszowy (gdzie także znajduje się nieczynny przystanek kolejowy). W sumie posiada 21 przystanków, a do jej obsługi kieruje się pojedyncze wagony z rodziny Konstal 105Na. Czasy, w których na "trójce" królowały składy stopiątek, minęły już bezpowrotnie. Ograniczenie przewozów robotniczych i zamknięcie głównej stacji kolejowej w Mikulczycach spowodowały marginalizację linii, która dziś kursuje w takcie 20-minutowym.

LINIA 3, CZĘŚĆ 1

LINIA 3, CZĘŚĆ 2

LINIA 3, CZĘŚĆ 3

"Trójka" w centrum Zabrza (fot. Tomasz Górny, pl.wikipedia.org)

 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane