niedziela, 18 maja 2014

Tramwaje w Polsce - GOP, linie 1 i 4

Linie 1 i 4 jeszcze kilka lat temu stanowiły trzon komunikacji tramwajowej w ciągu Ruda Śląska - Zabrze - Gliwice. 1 września roku 2009 jednak władze Gliwic podjęły niepopularną decyzję, która przebiegła w atmosferze wielkiego miejskiego skandalu, o likwidacji połączenia i torowiska na obszarze Gliwic. Obecnie są więc Gliwice ewenementem na skalę kraju - tramwajów nie ma, ale zajezdnia tramwajowa funkcjonuje. Od tego momentu obie linie kończą na terenie zajezdni tramwajowej w Gliwicach, znajdującej się na granicy z Zabrzem. Przystanek końcowy nazywa się nie inaczej, jak właśnie Gliwice Zajezdnia. Dalej już tylko autobus.

Linia jeden rozpoczyna swoją trasę na Chebziu, jedynej pętli tramwajowej w całej Rudzie Śląskiej, i dalej przez Rudę Południową i Zabrze dociera do krańcówki przy zajezdni. Linia 4 to jej krótsza, starsza siostra, której trasa rozpoczyna się na pętli Zaborze w Zabrzu. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy linia 1 nie kursowała, z uwagi na prace remontowe, prowadzone na torowisku tramwajowym w Rudzie Śląskiej. Od 10 maja powróciła ona na swoją stałą trasę.Ciekawostką dotyczącą linii 1 jest fakt, że przed remontem, na przystanku Ruda Południowa Skrzyżowanie, odjazdy tramwajów w obu kierunkach teoretycznie odbywały się dokładnie w tym samym momencie. A przystanek ten znajduje się na odcinku jednotorowym...

Poniżej podlinkowane fragmenty przejazdu linią 1, jeszcze na trasie Wójtowa Wieś - Chebzie. Kręcone, niestety, z tyłu wagonu, tym niemniej podziękowania za kawał pracy dla esbek2:

Linia 1, część 1


Linia 1, część 2


Linia 1, część 3

Linia 1, część 4

Linia 1, część 5

Linia 1, część 6

źródło: www.mmsilesia.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane