wtorek, 20 maja 2014

Zabytkowe pojazdy na krakowskiej Nocy Muzeów 2014

W ubiegły piątek, 16 maja, tradycyjnie wcześniej niż w innych miastach Polski, odbyła się w Krakowie kolejna edycja Nocy Muzeów. Poza typowo kulturalnymi atrakcjami, które w tym roku nie zaskoczyły, na ulicach miasta można było zobaczyć zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej, obsługujące specjalne linie powołane z tej okazji.

Do obsługi linii tramwajowej numer 60 przydzielono, tak jak w roku ubiegłym, skład tramwajowy Konstal N+ND. Wybór nieszczególnie trafiony, ponieważ tego wieczoru "eNka" dostarczała sporo emocji. Około godziny 00:45 na przystanek Uniwersytet Jagielloński zajechał wspomniany skład i... został. Z powodu awarii elektryki w doczepie dalsza jazda stała pod znakiem zapytania. Skład przyjechał już z prawie 10-minutowym opóźnieniem. Według relacji pasażerów i miłośników podróżujących składem, nie była to pierwsza tego dnia komplikacja. Nie wiem, jak skończyła się ta historia, ponieważ czas naglił, a pozostała jeszcze druga zabytkowa linia.

"eNka" w obsłudze linii 60 na Piłsudskiego. W doczepie ciemno i pusto, elektryka odmówiła posługi...
Autobusowa linia 600 obsadzona miała być od początku Ikarusem 280.26. Wszyscy spodziewali się jednak krakowskiego, czerwonego zabytku. Dlatego dużą niespodzianką okazał się sprowadzony nie tak dawno (znany uczestnikom Majówki KKMK) Ikarus 280.26, w niebieskiej malaturze, pochodzący z Siedlec. Autobus wzbudzał zainteresowanie, wyglądał przepięknie, zwłaszcza wyposażony w oryginalne, skajowe obicia siedzeń, a radził sobie na mieście bez zarzutu. Planowo i bez przeszkód wykonał wszystkie trzy kółka między Muzeum Armii Krajowej a Fabryką Schindlera na Lipowej. Pojazd wyprodukowany został w roku 1988.

Wnętrze dawnego siedleckiego Ikarusa
Zmęczony Ikarus przed ostatnim kursem z Wita Stwosza (godzina 2:12)
Zlot "nocek" na Głównym. Stawkę zamyka pusty już Ikarus (godzina 2:25)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane