poniedziałek, 5 maja 2014

ŻORY: Start bezpłatnej komunikacji

Po kilku miesiącach poślizgu, 1 maja ruszyła w Żorach bezpłatna komunikacja miejska. W miejsce zlikwidowanych linii 301-306 uruchomionych zostało siedem nowych linii, o numerach od 01 do 07.

Opóźnienie wprowadzenia, planowanego na początek stycznia, darmowych linii autobusowych, wynikało z konieczności przeprowadzenia procedury wystąpienia ze Związku Komunalnego w Jastrzębiu-Zdroju oraz wyłonienia w przetargu firmy, która nowe linie będzie obsługiwać. Ostatecznie stanęło na firmie A21, która leasinguje wymagane przetargiem nowe autobusy.

Ewenementem jest, że w Żorach z darmowych przejazdów skorzystać będzie mógł każdy przyjezdny, a nie tylko mieszkańcy miasta czy gminy, jak to ma miejsce w podwarszawskich Ząbkach. To pierwsze w Polsce miasto, które zdecydowało się na ten rodzaj udogodnienia.

Na liniach wyjeżdżających poza miasto, obsługiwanych przez ZTZ Rybnik, MZK Tychy i MZK Jastrzębie, obowiązywać będzie tradycyjna opłata za przejazd według adekwatnych cenników. Dotyczy to linii: 101, 102, 105, 307, 308, 312, 52 i 69.

Największym miastem w Europie, które zdecydowało się na powszechnie darmową komunikację miejską, jest Tallin - stolica Estonii. Tam rozwiązanie to działa od roku. Jednak, jak dowodzą najnowsze analizy, pasażerów przybyło nieznacznie...

Czy Żory mają szansę na oblężenie w autobusach? Raczej nie...

www.tvn24.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane