poniedziałek, 9 czerwca 2014

Czy wiesz, że...? - linia E-30 z Krakowa do Jaworzna

Swego czasu, w latach 90. ubiegłego wieku, istniała pewna linia komunikacji miejskiej o charakterze... międzywojewódzkim!

Linia E-30, bo o niej mowa, kursowała codziennie między Osiedlem Stałym w Jaworznie a Dworcem Głównym w Krakowie w czasach, kiedy jeszcze autobusy zawijały pod samego słynnego "Smoka". Teoretycznie czas przejazdu wynosił nieco ponad 90 minut. W praktyce - bywało różnie. Do obsługi 4 par kursów w dni powszednie oraz 3 par w dni wolne wystarczał jeden autobus. Była nim przez większość "życia" linii Scania CR112, później zastąpiona przez bliżej nieokreśloną Setrę. W okresie, gdy linię obsługiwało PKM Jaworzno, linia zaliczała się do komunikacji miejskiej. Linia miała charakter przyspieszony, nie obsługiwała każdego przystanku. W końcowym okresie z Chrzanowa do Krzeszowic można było przejechać za 2 złote.

Według GoogleMaps, trasa linii wynosiła 62 kilometry, co czyniło ją bodaj najdłuższą linią komunikacji miejskiej na południu Polski, jeśli nie w ogóle. Ewenementem były aktualne rozkłady, wiszące na przystankach, które nigdy się nie zmieniały, dzięki czemu nie trzeba było sobie zawracać głowy zapamiętywaniem nowych czasów odjazdu. Linia zniknęła po cichu i bez śladu gdzieś na początku XXI. wieku, a niebawem w jej miejsce pojawił się autobus chrzanowskiego ZKKM - linia X/K

Fot. Tomasz Flaga (phototrans.eu)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane