poniedziałek, 2 czerwca 2014

Czy wiesz, że...? - miasteczko tramwajowe w Crich

W Wielkiej Brytanii, wśród licznie rozsianych niewielkich miejscowości, znajduje się także wieś o nazwie Crich, położona niespełna 20 kilometrów do Derby i blisko 200 km na północ od Londynu. Nie byłoby w niej nic szczególnego gdyby nie fakt, że Crich jest siedzibą... Narodowego Muzeum Tramwajowego!

W Crich mieści się instytucja o nazwie Crich Tramway Village, znana jako miasteczko tramwajowe z licznymi atrakcjami w postaci rozmaitych zabytkowych wagonów tramwajowych, kursujących na angielskiej ziemi na przestrzeni lat. Muzeum to jest jednym z dwóch w Wielkiej Brytanii. Zabytkowe tramwaje, w tym także piętrowe, spotkać można w obsłudze linii muzealnych w Beamish Museum nieopodal Newcastle upon Tyne.

Poza brytyjskimi i irlandzkimi wozami, w Crich spotkać można tramwaje z Halle, Berlina, Hagi, Nowego Jorku, a nawet... czeską Tatrę, pochodzącą z Pragi!

Całe tramwajowe miasteczko pełne jest wyrafinowanych budynków w stylu wiktoriańskim, posiada zajezdnię i nieskomplikowaną trasę tramwajową z mijankami i dodatkowymi torami. Zostało ono wzniesione na terenie nieczynnego kamieniołomu. Jest to największa w Anglii kolekcja zabytkowych wozów tramwajowych (jest ich w sumie kilkadziesiąt). Wszystkie one zostały wyremontowane przez wolontariuszy, dzięki zebranym funduszom i dotacjom.

Pierwsza jazda tramwajem konnym na terenie muzeum odbyła się w roku 1963. Rok później na "trasę" wyjechały tramwaje elektryczne. W sumie cały odcinek obsługiwany przez zabytkowe tramwaje to niespełna 1,5 kilometra.

Jeden z tramwajowych "double-deckerów" na trasie w Crich (źródło: www.tramway.com.uk)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane