wtorek, 17 czerwca 2014

KRAKÓW: Będą nowe tramwaje!

Po wielu tygodniach, a nawet miesiącach niepewności, jest już rozwiązanie - Kraków zakupi 36 nowych niskopodłogowych wagonów od bydgoskiej Pesy. Minister Elżbieta Bieńkowska podpisała bowiem stosowną decyzję, czym przyznała miastu obiecaną dotację zarówno na nowe pojazdy, jak i na niezbędne remonty.

Kraków otrzyma 175 milionów złotych z puli funduszy unijnych, przewidzianej na lata 2007-2013. Krakowscy urzędnicy zabiegają jednak o więcej - około 150 milionów złotych otrzymać może Kraków z pieniędzy pozostających w kasie z powodu opóźnień w modernizacji trasy kolejowej Kraków - Katowice. Równolegle z tymi zabiegami trwa walka o zwiększenie dofinansowania na realizowane już inwestycje w ciągu ul. Mogilskiej czy między Lipską a Wielicką. A jest o co walczyć, ponieważ przy okazji realizacji tras do Czerwonych Maków czy Małego Płaszowa, dzięki zwiększeniu dotacji miasto dostało 160 milionów w ramach niespodzianki.

Wagony, jakie trafią do Krakowa, będą zapewne pochodzić z rodziny Twist. Mają mieć prawie 43 metry długości, klimatyzację i zapewnią możliwość płacenia zbliżeniowo za bilety. A to wszystko w komplecie już od jesieni 2015 roku, bo do tego czasu wszystkie wagony trafić mają na stan MPK.

Jakie będzie podobieństwo krakowskich tramwajów do śląskich Twistów 2012N? (fot. WhiskeySix, pl.wikipedia.org)


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane