wtorek, 3 czerwca 2014

Stacje kolejowe Polski - Sosnowiec Dańdówka

Stacja kolejowa Dańdówka w Sosnowcu to duża stacja kolejowa o marginalnym znaczeniu pasażerskim i podobnie niewielkim znaczeniu towarowym. Posiada aż dziesięć torów głównych, jako że poza linią Katowice - Kielce, w stacji tej swój początek bierze towarowa linia dwutorowa do stacji Katowice Muchowiec i dalej, przez Panewniki aż do Kochłowic w Rudzie Śląskiej.

W części pasażerskiej stacja posiada trzy tory, z których jeden znajduje się przy peronie pierwszym jednokrawędziowym (przy budynku stacji) oraz dwa, okalające wyspowy peron drugi. Na peronie numer 1 ostała się wiata peronowa. Peron drugi wyposażony jest w gablotę z rozkładem jazdy, jedną ławeczkę i... tyle. Dojście do peronu drugiego zapewnia kładka. Do peronu pierwszego dochodzi się bezpośrednio od ulicy Niweckiej. Dojazd do stacji zapewniają tramwaje linii 26 (stanowisko na wiadukcie) oraz autobus linii 150 (przystanki na wysokości dworca, na ulicy Niweckiej).

Budynek dworca, a właściwie to, co z niego zostało, to typowy przykład socjalistycznej architektury funkcjonalnej. Zasadniczo bryła wygląda odpowiednio i z pewnością dobrze sprawdzała się w czasach świetności. Niestety, dworzec jest potężnie zdewastowany, ulega głębokiemu rozkładowi. Kasy są, rzecz jasna, od dawna nieczynne. W ogólnym rozrachunku stacja ta, choć dość dobrze położona i dająca poczucie przestrzeni, raczej odstrasza niż zachęca do korzystania.

Oględny rzut okiem na perony (z czynnej kładki)
"Infrastruktura" peronu drugiego
Budynek dworca od strony torów - a raczej jego pozostałości...
Kładka w ostatnim czasie przeszła lekki lifting, dzięki czemu jest czynna

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane