niedziela, 8 czerwca 2014

Tramwaje w Polsce - GOP, linia numer 7

Trasa linii 7, wiodąca z Katowic przez Hajduki (dziś Chorzów Batory), Świętochłowice i Łagiewniki do Bytomia, powstawała na przełomie XIX. i XX. wieku. Z chwilą powołania Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach, które to posunięcie uporządkowało wreszcie zawiłą sytuację miejskich tramwajów na terenie Okręgu, linia 7 kursowała na trasie Katowice, Zawodzie Pętla - Bytom, Plac Sikorskiego, przez Załęże, Batory, Świętochłowice i Łagiewniki, będące częścią Bytomia.

W roku 2008, dokładnie 31 lipca, zawieszono kursowanie "siódemki" na odcinku Łagiewniki, Targowisko - Bytom, Plac Sikorskiego, ze względu na zły stan torowiska. Uruchomiono na tej trasie linię autobusową 607. Obecnie trasa ta jest na finiszu prac modernizacyjnych, co pozwoli na powrót linii 7 na historyczną trasę. Przez pewien czas linia 7 docierała do pętli w Szopieniach, a wskutek remontów zawitała nawet do pętli Chebzie w Rudzie Śląskiej, co było jak dotąd największym odstępstwem w przebiegu jej trasy. I taką właśnie podróż odbędziemy dziś dzięki filmom z Youtube :)

Na dzień dzisiejszy "siódemka" liczy sobie 30 przystanków. W Łagiewnikach zawracanie tramwajów odbywa się poprzez trójkątowanie i jest to jedno z dwóch miejsc, gdzie stosuje się tę metodę w codziennym ruchu liniowych (obok końcówki Konstantynów Okrzei w Sosnowcu)

LINIA 7, część I

LINIA 7, część II

LINIA 7, część III

LINIA 7, część IV

LINIA 7, część V

LINIA 7, część VI


LINIA 7, część VII


Koniec torowiska w Łagiewnikach. Dziś kończy się budowa nowych torów (www.tramwaje-slaskie.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane