czwartek, 5 czerwca 2014

TROLEJBUS. TRAMWAJ NA KOŁACH - trolejbusem przez Salzburg

Salzburg, jako czwarte co do wielkości miasto w Austrii, może pochwalić się dość rozległą siecią komunikacji trolejbusowej. Jest to jedna z dwóch działających sieci w tym kraju. Niegdyś w całej Austrii działało w sumie 12 systemów trolejbusowych, w tym także w Wiedniu.

Trolejbusy w Salzburgu zastąpiły tramwaje, które przestały kursować w listopadzie roku 1940. Pierwsza trasa trolejbusowa uruchomiona została w Salzburgu dokładnie 1 października 1940 roku, między Siegmundsplatz i Maxglan. W kolejnych latach w ścisłym centrum pojawiały się kolejne odcinki sieci, w tym trasa do dworca kolejowego, uruchomiona niespełna miesiąc po pierwszym odcinku. Po zakończeniu II wojny światowej nadeszły czasy burzliwego rozwoju sieci. Nowe odcinki powstawały niemalże bez przerwy, a w roku 1950 oddano do użytku nową zajezdnię trolejbusową przy Alpenstasse. Pierwszy przegubowy trolejbus pojawił się w Salzburgu w roku 1961.

Podstawę taboru stanowią lokalne trolejbusy Graef & Stift, produkowane w mieście Steyr, pojazdy Van Hool (wśród nich pierwsze z możliwością jazdy bez zasilania elektrycznego dzięki silnikom Diesla), a od roku 2009 po mieście kursować zaczęły polskie trolejbusy Solaris Trollino 18, które także wyposażone są w dodatkowe silniki spalinowe, umożliwiające jazdę bez zasilania trakcyjnego.

W podstawowym układzie sieć składa się z 10 linii i jedna dodatkowa o numerze 14, zintegrowanych z koleją S-Bahn i autobusami w jeden system taryfowy. Obsługę tras zapewnia Obus SLB - spółka córka Salzburg AG. Na stanie przedsiębiorstwa znajdują się 104 przegubowe pojazdy, przewożące ponad 40 milionów pasażerów rocznie. Długość wszystkich tras to 113 kilometrów.

Salzburg jest bardzo malowniczym miastem u podnóża Alp, toteż sceneria kursowania trolejbusów jest niezwykle interesująca.

Sieć trolejbusowa w Salzburgu (2012) (grafika:Maximillian Doerrbecker, cs.wikipedia.org)
Solaris przemierza most na rzece Salzach (www.salzburg-ag.at)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane