czwartek, 12 czerwca 2014

TROLEJBUS. TRAMWAJ NA KOŁACH - Trolejbusy w Brnie

W czeskim Brnie działa, jedna z największych w kraju, sieć trolejbusowa. Fakt ten nie dziwi, zważywszy, że Brno jest po pierwsze w Czechach, a po drugie jest ich drugim pod względem wielkości miastem, które wyprzedza jedynie Praga.

Historia transportu trolejbusowego w tym mieście sięga końca lat 30. ubiegłego wieku. Wówczas w mieście miała pojawić się pierwsza linia z centrum do dzielnicy Czarne Pole. Plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Ostatecznie pierwsze trolejbusy wyruszyły w trasę w roku 1949. Rok wcześniej podjęto prace przy tworzeniu trzech odcinków: Komarów - Turzany, Czeska - Kralovo Pole oraz Dworzec Główny - Slatina. Do lat 80. XX wieku trwał intensywny rozwój sieci trolejbusowej, która ustabilizowała się na początku właśnie lat 80. W późniejszym okresie pojawiały się rozmaite inwestycje, często kosmetyczne, utrzymujące racjonalną pozycję trolejbusów i odpowiednie do potrzeb tempo rozwoju.

Przez Brno przewinęły się chyba wszystkie rodzaje trolejbusów od Skody. Jest to bodaj jedyne czeskie miasto, gdzie nie jeżdżą trolejbusy od Solarisa. Na chwilę obecną miasto posiada ponad 150 pojazdów liniowych i kilka zabytkowych, a w roku 2012 brneńskie trolejbusy przewiozły ponad 46 milionów pasażerów. Sieć trolejbusowa zintegrowana jest zarówno z miejskim, jak i regionalnym systemem taryfowym. Operatorem sieci jest Dopravny Podnik Mesta Brno.

Poniżej film prezentujący Dni Otwarte w zajezdni trolejbusowej Komin:Skoda 22Tr w Brnie (Fot. Harold17, cs.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane