poniedziałek, 7 lipca 2014

Czy wiesz, że...? - automatyczny parking rowerowy w Hradcu Kralove

W sieci trafiłem na niezwykle interesujące znalezisko, jakim jest automatyczna wieża parkingowa dla rowerów, stojąca w centrum Hradca Kralove w Czechach.

Instytucja parkingu funkcjonować zaczęła jeszcze w roku 2012. Parking przyjmuje kształt przeszklonej, zadaszonej wieży, w której miejsce parkingowe znajdzie 117 rowerów. Rower umieszcza się na specjalnym torze, pierwszym kołem w obejmie, drugim na taśmie. Wówczas, po wciśnięciu przycisku start, rower zostaje automatycznie odtransportowany na wybrane przez komputer miejsce. Cyklista odbiera żeton z zakodowanym numerem miejsca i godziną parkowania, z którego skorzysta przy odbiorze.

Odbiór roweru jest bardzo prosty: wrzucamy żeton, uiszczamy opłatę za parkowanie (jest to 5 czeskich koron za dzień, czyli około 60 groszy), i odbieramy rower dokładnie tak samo, jak go parkowaliśmy. Parking znajduje się przy dworcu kolejowym, na Riegrovo Namesti.

Podobne rozwiązania działają już od kilku lat m.in w Japonii. Najsłynniejszy podziemny parking tego rodzaju w Tokio powstał w roku 2008.

Poniżej film instruktażowy:


Tak wygląda wieża parkingowa (www.ceskatelevize.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane