sobota, 12 lipca 2014

Historia polskiej komunikacji - autobus Rugby L

Dziś trochę krakowskiej prywaty. Pod grodem Kraka jeździły bowiem, unikalne w skali kraju, autobusy miejskie, których okres produkcji przypadał na dwudziestolecie międzywojenne.

Autobus Rugby L, bo o nim mowa, to amerykańskie dzieło, produkowane w latach 1927 - 1932 w zakładach Durant Motor Corporation. Pojazdów tych do Krakowa trafiło w sumie dwanaście. Stało się to w roku 1929, kiedy to Krakowska Miejska Kolej Elektryczna zdecydowała się rozwijać komunikację autobusową w mieście.

Autobus waży nieco ponad dwie tony, i przy ponad 5 metrach długości zabiera 13 pasażerów na miejscach siedzących. Zawrotna moc amerykańskiego silnika - 33 kW (jakieś 44 KM), pozwalała osiągać maksymalnie prędkość 50 km/h.

Eksploatacja autobusów zakończyła się w roku 1945, wraz z końcem II wojny światowej. Obecnie, na stanie krakowskiego MPK, znajduje się jeden odrestaurowany egzemplarz, będący jednocześnie najstarszym zachowanym miejskim autobusem w naszym kraju. Stanowi on jeden z kilku działających pojazdów tego typu w całej Europie.

Zachowany Rugby L na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (źródło: www.krakow.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane