niedziela, 6 lipca 2014

KRAKÓW: Woda na tory

Nadeszła kolejna, bynajmniej nie ostatnia, fala upałów. U progu lata na krakowskie torowiska tramwajowe wylano już setki tysięcy litrów wody. Wszystko po to, by umożliwić fatalnym szynom przetrwanie tego trudnego okresu.

Torowiska w centrum Krakowa w większości są w tragicznym stanie technicznym. Przez lata nie remontowane, wykonane w technologii płyty węgierskiej, są do upałów zwyczajnie niedostosowane. Dziennie zdarza się nawet kilka wybrzuszeń, podczas których rozgrzane szyny "wychodzą" z koryt i wnoszą się o kilka centymetrów nad powierzchnię jezdni, uniemożliwiając ruch. Powoduje to kolosalne utrudnienia i opóźnienia, których nie sposób nadrobić do końca dnia. W obecnej sytuacji, kiedy jedyną drogą dojazdu do Salwatora i Bronowic jest ciąg przez ulicę Basztową (trwa remont torów przy Dominikańskiej i Świętej Gertrudy), służby miejskie drżą o jako taką płynność ruchu tramwajowego. Każde wybrzuszenie szyny w tym rejonie może skutecznie sparaliżować ruch tramwajowy w połowie miasta.

Oczywiście, że należałoby zainwestować w remonty. Na te jednak wiecznie brakuje pieniędzy. Modernizacje torowisk wydzielonych, poza centrum, są łatwiejsze do realizacji i tańsze. Ponadto zadania te można podpiąć pod modernizację arterii towarzyszących tramwajom. I tak, jak co roku w Krakowie, każdy ciepły dzień z temperaturą powyżej 25 stopni, grozi licznymi niespodziankami. Dlatego dziś znów w centrum pojawiły się polewaczki, topiące ulice i torowiska tramwajowe w dziesiątkach tysięcy litrów wody. Rozwiązanie na krótką metę jest tanie, jednak w dłuższej perspektywie to syzyfowa praca, która pochłania ogromne nakłady pracy i środków budżetowych. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości przeprowadzone będą konieczne, solidne remonty torowisk w centrum miasta, ponieważ niebawem może się okazać, że tramwaje w ogóle do centrum nie wjadą.

Tak wygląda współpraca starych szyn i wysokiej temperatury (fot. info.wiadomosci.gazeta.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane