środa, 23 lipca 2014

"Nocna szyna" Odcinek 55: Linia metra A w Pradze

Praskie metro skończyło w tym roku 40 lat. Powrócę więc do niego na parę chwil, tak jubileuszowo. Linia A wcale nie jest najstarsza, jak mogłoby się wydawać. Pierwszy odcinek zielonej linii metra otwarto dopiero w roku 1978 (cztery lata po linii czerwonej). Wówczas metro zaczęło kursować między stacjami Leninova (dzisiejsza Dejvicka) – Náměstí Míru. Do stacji Želivského linia A dotarła w roku 1980, a kolejne stacje otwierano w następującym porządku: Strašnická (1987), Skalka (1990) i Depo Hostivař (2006).

Linia ma 11 kilometrów długości i 13 stacji. Czas przejazdu wynosi średnio 22,5 minuty. Pociągi linii A przewożą ponad 20 tysięcy pasażerów w ciągu godziny. Obecnie trwa budowa zachodniego przedłużenia linii do stacji Motol. Ma ono być gotowe jeszcze w tym roku. W ciągu najbliższych lat linia A ma dojeżdżać aż do praskiego portu lotniczego im. Vaclava Havla w Ruzyniu.

Stacja postojowo - techniczna mieści się na wschodnim krańcu linii i nosi nazwę Depo Hostivař. W dawnej myjni na jej terenie zorganizowano dodatkową stację metra.

Zapraszam na przejażdżkę linią A!


Fot. Aktron (pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane