środa, 30 lipca 2014

"Nocna szyna" Odcinek 56: Linia metra B w Pradze

Praskie metro linie ma trzy. Jedną z nich jest żółta nitka z oznaczeniem literowym B. Jest to najdłuższa i najmłodsza linia w Pradze, ponadto nie przewiduje się dobudowy żadnej stacji, zatem linia B jest kompletna. Ma długość 25,5 kilometra i 24 stacje. Jazda nią trwa około 41 minut.

Pierwszy odcinek, między stacjami Smíchovské nádraží a Florenc, zaczęto budować w roku 1979. Po 6 latach, w listopadzie 1985 roku po tej trasie zaczęły kursować pociągi metra. W 1988 roku otwarto nowy odcinek do Novych Butovic na południu, a w roku 1990 połączono stacje Florenc i Czeskomorawska. Ostatnia faza konstrukcyjna przypadła na lata 90. ubiegłego wieku. Wówczas, pod koniec roku 1994 zakończono trasę stacją  Zličín na południowym-zachodzie, a dokładne 4 lata później - w 1998 roku - pociągi metra dojechały do stacji Černý Most. W późniejszym okresie dobudowano jeszcze dwie stacje: Hloubetin (1999) i Kolbenova (2001). Od tego momentu linia uważana jest za zakończoną.

Ciekawostką jest to, że w dwóch miejscach linia prowadzona jest nad ziemią. Pierwszym jest odcinek nadziemny między Czarnym Mostem a stacją Hloubetin, a drugim - tzw. tubus między stacjami Hurka i Luziny, rozciągnięty nad Prokopskim Potokiem. Obie konstrukcje są w pełni zamknięte, metro pozostaje odcięte od czynników zewnętrznych.

Pod poniższymi linkami przejazd techniczny w częściach, dlatego tak powoli :)

LINIA B, część 1

LINIA B, część 2

LINIA B, część 3

Fot. Aktron (pl.wikipedia.org)Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane