sobota, 5 lipca 2014

SŁOWACJA: Prawie darmowa kolej

Rząd Słowacji zapowiedział, że od 17 listopada wszyscy uczniowie, studenci oraz emeryci nabędą uprawnienia do darmowych przejazdów koleją na terenie kraju. Co więcej, od 1 stycznia 2015 roku, także osoby dojeżdżające do pracy na podstawie biletów miesięcznych, będą mogli zaoszczędzić. Ulga w takim przypadku wzrośnie bowiem z 35 do aż 50%.

Pomysł jest obszernie krytykowany, przede wszystkim za to, że potencjalne rządowe środki, zamiast na poprawę stanu infrastruktury, będą przeznaczane na dopłaty do kolejowych biletów. Zmiana dotyczyć będzie pociągów państwowego przewoźnika ZSSK oraz w pociągach firmy RegioJet, na mocy porozumienia z rządem. W pociągach InterCity oraz innych prywatnych przewoźników nowe przepisy nie znajdą zastosowania.

Premier Robert Fico zapewnia, że pomysły te nie są "kiełbasą" wyborczą, a przemyślanym działaniem, które ma na celu popularyzację podróży koleją. Państwowe koleje słowackie notują regularne straty. W ubiegłym roku było to ponad 7 milionów euro.

Ciekawe, czy te rozwiązania sprawdzą się i czy rząd słowacki faktycznie poradzi sobie z udźwignięciem tej karkołomnej decyzji.

(opracowano na podstawie: www.transport-publiczny.pl)

źródło: www.polskieradio.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane