wtorek, 8 lipca 2014

Stacje kolejowe Polski - Sędziszów Małopolski

Stacja kolejowa w Sędziszowie Małopolskim jest drugą w powiecie stacją, na której zatrzymują się wszystkie pociągi. Jej położenie jest dużo bardziej fortunne niż w przypadku sąsiednich Ropczyc, ponieważ do centrum jest z niej przysłowiowy rzut beretem.

Stacja jest okazała, ale wygląda trochę jak wymarła. Ogromny, jak na kilkutysięczną mieścinę, budynek dworcowy jest teoretycznie czynny, jednak nie spełnia swojej roli w żaden sposób. W ofercie posiada bowiem jedynie stallowate ławki w poczekalni. I jest, oględnie rzecz biorąc, w słabej formie.
Dojście na perony prowadzi dwojako: przez rzeczoną poczekalnię, albo przez coś w rodzaju zadaszonej bramy, znajdującej się po zachodniej stronie. Perony są dwa: skrajny, niski peron jednokrawędziowy, oraz wyspowy peron drugi, na który dojść można przy pomocy kładki. Kasa biletowa jest nieczynna - bilety ajencyjnie sprzedaje się w sąsiednim kiosku spożywczym.

Wielką zaletą dworca kolejowego jest jego integracja z dworcem autobusowym. Z obszernego, zadaszonego placu z kilkoma stanowiskami rozjeżdżają się bowiem autobusy zarówno PKS Dębica, jak i Arriva RP o/Sędziszów, we wszystkich możliwych kierunkach. Wbrew pozorom dzięki temu cały kompleks dworcowy jako tako tętni życiem.

Nie ma jednoznacznych danych co do historycznego rysu stacji w Sędziszowie, ale prawdopodobnie nie ma o czym pamiętać. Stacja pojawiła się przy okazji rozwoju mieszkalnictwa w tym rejonie, zapewne w podobnym okresie co Ropczyce. W ostatnim czasie często słychać głosy o przejęciu dworca kolejowego przez władze Sędziszowa. Póki co jednak w sprawie finalizacji tego zamiaru nastała cisza.

Budynek od strony peronów
Widok na perony
Przejście z peronów do poczekalni
Ogromny dworcowy hol. Z odpadającym lakierem...
Dawne kasy PKS...
...i PKP. Żadna nie działa
Z działających rzeczy na dworcu tylko telkomowski zegar
Niekompletne przeszklenie od strony parkingu - klimatyzacja grawitacyjna

Rzut oka na sąsiedni dworzec autobusowy

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane