wtorek, 22 lipca 2014

Stacje kolejowe Polski - Tarnów Mościce

Stacja, a pierwotnie przystanek kolejowy w tarnowskich Mościcach, wybudowany został w roku 1927. Rozpoczął wówczas funkcjonowanie jako Dąbrówka Tarnów. W trakcie swojego istnienia stacja kilkakrotnie zmieniała nazwy. Mościce, Tarnów Fabryczny, Tarnów Zachodni czy Mościce Fabryka - pod takimi hasłami figurowała stacja w dawnych dziennikach taryf. Obecna - Tarnów Mościce - pochodzi z roku 1990. Stacja znajduje się w pobliżu stadionu Unii Tarnów i Zakładów Azotowych oraz towarzyszącego im osiedla pracowniczego.

Stacja składała się do tego roku z dwóch peronów, z których jeden, wyspowy, znajdował się między torami głównymi, natomiast drugi, z jedną krawędzią, bezpośrednio przy budynku dworca. Początkowo budynek kas i poczekalni posiadał niewielkie rozmiary. W latach 70. ubiegłego wieku, kiedy to z pomocą finansową prężnie działających Azotów zmodernizowano stację, stary budynek przekształcono na pomocniczy, a obok postawiono ogromny, przeszklony pawilon o dwóch kondygnacjach, w którym znalazła się obszerna poczekalnia, kasy oraz punkty usługowe. W tym okresie wybudowano także nowe przejście podziemne pod torami, umożliwiające wejście na środkowy peron wyspowy. Pod torem pierwszym, niejako w nasypie, umieszczone są toalety i szafy napięciowe. Nowy budynek oddano do użytku w roku 1976.

Obecnie stacja znajduje się w stanie głębokiej modernizacji. Trwa przebudowa peronów i układu torowego. Budynek dworca niszczeje i jest zamknięty na głucho. Kasy zlikwidowano tutaj w roku 2012. Na przystanku zatrzymują się wyłącznie pociągi Regio, aczkolwiek nie tak dawno stację obsługiwał także pociąg interRegio WOŚP z Rzeszowa do Warszawy Wschodniej. Stacja w Mościcach jest obecnie jednym z dwóch czynnych przystanków kolejowych w ponad 100-tysięcznym Tarnowie.

Dworzec z daleka...
...i z bliska. Mimo stano robi wrażenie!
Wnętrze tylko przez szybę
Wejście na peron 1
Tunel pod peronami
Plac budowy


Ciągle czynny peron 1


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane