niedziela, 27 lipca 2014

Tramwaje w Polsce - GOP, linia 14

Linia tramwajowa, łącząca Katowice z Mysłowicami, powstawała na przełomie XIX i XX wieku. Najpierw wybudowano odcinek do Zawodzia, następnie przez Roździeń do Szopienic, a w roku 1900 tramwaje pojechały już do dworca kolejowego w Mysłowicach.

Linia 14 przez dziesiątki lat łączyła katowicki Plac Alfreda i pętlę Mysłowice Dworzec PKP. Kursuje ona do dziś do Mysłowic, a jej końcówka w Katowicach uległa zmianie z powodu przebudowy rynku i likwidacji skrętu z kierunku Zawodzia w stronę Spodka. Według obecnego planu linia dojeżdża do Placu Miarki (przez jakiś czas nawet do Brynowa). Z powodu remontu torowiska w Szopienicach, na odcinku Zawodzie - Mysłowice, zastąpiła ją linia autobusowa 914.

Trasa "czternastki" przebiega w pobliżu mysłowickiej giełdy, kopalni KWK Mysłowice, szpitala miejskiego, poczty i komendy policji, czyli przez ścisłe centrum miasta. Na odcinku od Szopienic jest całkowicie jednotorowa i posiada dwie mijanki: przy ulicy Chemicznej w Katowicach, oraz przy szpitalu w Mysłowicach.

Linia 14, część I


Linia 14, część II

Linia 14, część III


Linia 14, część IV


Linia 14, część V


Fot. Dombia (pl.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane