czwartek, 24 lipca 2014

TROLEJBUS. TRAMWAJ NA KOŁACH - Trolejbusy w Eberswalde

Eberswalde jest jednym z trzech niemieckich miast, poza Sollingen i Esslingen, w których zachowała się do dzisiaj komunikacja trolejbusowa. Po mieście kursują dwie linie (861 i 862) na trasach o łącznej długości nieco ponad 37 kilometrów. Obsługą sieci zajmuje się Barnimer Busgesellschaft.

Trolejbusy zastąpiły w roku 1940 likwidowaną sieć tramwajową. Początkowo po mieście kursowały pojazdy jednopałąkowe, ponieważ w pierwszej fazie napowietrzna sieć trakcyjna nie była przebudowana z tramwajowej na trolejbusową. Pierwsze, jednoczłonowe pojazdy dwudrzwiowe dostarczyła firma MAN. Kiedy przebudowano sieć, na ulice Eberswalde trafiły trolejbusy czechosłowackiej Skody (m.in. model 9Tr). Dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia do miasta sprowadzono pierwsze pojazdy niskopodłogowe, produkcji Graf & Stift. W październiku 2010 roku przewoźnik zakupił 12 przegubowych trolejbusów Solaris Trollino 18. W latach 1985-2000 po ulicach Eberswalde kursowały także trolejbusy Ikarus 280.93.

Pierwsza trasa połączyła Ostend i Westend. Trasę do Nordende otwarto w roku 1953. Ostatni odcinek, domykający pętlę w zachodniej części miasta, na której znajduje się przystanek końcowo - początkowy Kleiner Stern, oddano do użytku w roku 1993.

Pierwsze trolejbusy MAN MPE 1 wyglądały tak (Fot. Maechler, de.wikipedia.org)
Najmłodsze pojazdy w Eberswalde pochodzą z Polski (Fot. Ralf Roletschek, pl.wikipeia.oeg)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane