czwartek, 31 lipca 2014

TROLEJBUS. TRAMWAJ NA KOŁACH - Usteckie trolejbusy

Czeska Republika trolejbusami stoi, to wiadomo nie od dziś. Pośród kilkunastu działających sieci, kilku zlikwidowanych w dwóch, które nie doczekały się realizacji, plącze się gdzieś, położone na północnym zachodzie kraju, całkiem niedaleko Niemiec i Polski - Ujście nad Łabą, czy, jak wolą Czesi - Usti nad Labem.

Plany uruchomienia komunikacji trolejbusowej w Ujściu nad Łabą pojawiły się jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Wówczas podobne sieci działały już w Czeskich Budziejowicach i Czeskich Welenicach, do którcyh Ujście chciało się upodobnić. Jednak z planów wyszły nici. Kolejny projekt został odrzucony w roku 1969, pod pretekstem priorytetu dla transportu autobusowego. Ostatecznie do konstrukcji sieci trolejbusowej przystąpiono dopiero w roku 1984, by 4 lata później autobusy z pałąkami zaczęły pokazywać się liniowo na mieście. Rozwój tras trolejbusowych trwał w mieście do 1995 roku. Po tym urodzajnym okresie inwestycje stanęły na prawie 10 lat.

Kolejne trasy otwierany były dopiero po roku 2004. Ostatni odcinek trasy, w rejonie dworca głównego, otwarto w grudniu 2009 roku. Ujście nad Łabą stanowi bodajże ewenement na skalę całego kraju, bowiem w obsłudze liniowej wykorzystuje się wyłącznie trolejbusy wielkopojemne. Wśród 69 pojazdów na stanie znajduje się tylko jeden egzemplarz Skody 14Tr, od których komunikacja trolejbusowa w mieście się rozpoczęła. Ponadto miasto zakupiło dwie sztuki trolejbusów Skoda 28Tr Solaris o długości 15 metrów. Pozostałe 66 wozów to trolejbusy przegubowe, z których aż 57 należy do rodziny Skoda 15Tr (z modyfikacjami).

Sieć trolejbusowa liczy obecnie 11 linii, z których dwie wykonują także kursy nocne, natomiast linia 58 i 59 nazywane są liniami szkolnymi, i kursują tylko w dni nauki.

Skoda 22Tr w Usti Nad Labem (fot Aktron / Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane