wtorek, 26 sierpnia 2014

Stacje kolejowe Polski - Sędziszów

Stacja kolejowa w Sędziszowie, w województwie świętokrzyskim, to jedna z największych czynnychstacji w regionie, po Kielcach i Skarżysku-Kamiennej. Realizuje ona połączenia regionalne w kierunku Krakowa, Kielc i Katowic, a także obsługuje ruch pociągów pospiesznych TLK m.in. do Warszawy, Krakowa i Lublina.

Stacja znajduje się w przebiegu linii kolejowej numer 8 z Krakowa do Warszawy przez Kielce i Radom. Według źródeł otwarta została w roku 1885 i od początku nosi swoją obecną nazwę. Stacja jest zlokalizowana przystępnie, blisko centrum. Składa się z dwóch peronów dwukrawędziowych, gdzie przy jednej z krawędzi zatrzymywać się mogą wyłącznie pociągi szerokotorowe, ponieważ przechodzi tamtędy linia szerokotorowa LHS numer 65. Poza częścią pasażerską istnieje także część Sędziszów Północny, będąca stacją towarową i stanowiskiem przestawczym między torem 1435 mm a 1520 mm.

Stacja jest zadbana i schludna. Przejścia nadziemne estetyczne i bezpieczne. Budynek dworcowy jest zadbany, czysty i ciągle czynny. Niedawno zarówno perony, jak i budynek dworca, zostały odnowione. Działają tam kasy biletowe. W Sędziszowie ciągle istnieje infrastruktura do obsługi trakcji parowej. Istniała także lokomotywownia, obecnie nieczynna.

Perony w kierunku Kielc
Budynek dworca widziany z kładki
Peron drugi w kierunku Kozłowa. Widoczny żuraw wodny dla parowozów i linia LHS

1 komentarz :

  1. Polecam wycieczkę z peronu na peron po kładce mając na plecach 30 kg plecaka, a w rękach namiot i nie wiadomo co jeszcze..... A tak w ogóle, to przyjemny dworzec :-) W porównaniu do Olkusza.....

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane