czwartek, 28 sierpnia 2014

TROLEJBUS. TRAMWAJ NA KOŁACH - Trolejbusy w USA, cz. IV: San Francisco

Jedna z największych obecnie sieci trolejbusowych w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje w San Francisco. Miasto posiada ponad 300 pojazdów, z czego ponad 270 stanowią pojazdy Skoda (33 sztuki przegubowych 15TrSF). Pojazdy Skoda wytworzone były specjalnie dla San Francisco we współpracy z ETI Baltimore, którego Skoda była jednym z założycieli.

Pierwsza linia trolejbusowa w mieście wyjechała na ulice dokładnie 6 października 1935, zastępując, jak nietrudno się domyślić, linię tramwajową. Dziś w San Francisco kursują równocześnie i tramwaje, i trolejbusy. Na przestrzeni lat sieć rozwinęła się aż do 17 linii, z których trzy zlikwidowano w roku 2009, pozostawiając jedynie 14 działających. Na trzech liniach (14,30 i 49) kursują trolejbusy przegubowe. pozostałe trasy obsługują pojazdy standardowej długości, w przeważającej większości dostarczone w latach 90. przez Skodę w konsorcjum z ETI Baltimore. Park taborowy wzbogacają pojazdy New Flyer E60, także przegubowe.

Trolejbusy w San Francisco są doskonałym rozwiązaniem z racji ukształtowania terenu. Wzniesienia sięgają często 17%, a trolejbusy radzą sobie w takich warunkach zdecydowanie najlepiej.

Skoda ETI 14TrSF wspina się pod stromiznę w centrum San Francisco (fot. Ipcmidst0128, en wikipedia.org)
Przegubowa Skoda ETI 15TrSF na linii 49 (Fot. Steve Morgan, en.wikipedia.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane