poniedziałek, 15 września 2014

Czy wiesz, że...? - górka rozrządowa

Rozkładanie wagonów towarowych na terenie stacji towarowej może odbywać się według dwóch schematów:
  • rozrząd płaski - segregowanie wagonów towarowych na terenie płaskim, przy pomocy przepychania/przeciągania wagonów lokomotywami manewrowymi,
  • rozrząd grawitacyjny - samoistna segregacja wagonów pod wpływem grawitacyjnego staczania się ich po nachylonym torze.
W tej drugiej metodzie najistotniejszą rolę pełni górka rozrządowa. Jest to sztuczne wzniesienie o określonym nachyleniu (zasadniczo nachylenie to bywa różne), wyróżniające się na terenie stacji towarowej. Górka rozrządowa najczęściej znajduje się w pobliżu nastawni, która odpowiada za ustawienie drogi przejazdu wagonu lub, rzadziej, całej grupy wagonów, na dany tor kierunkowy. Lokomotywa manewrowa napycha wagon na górkę z niewielką prędkością, który następnie stacza się swobodnie na ustalony tor. Dzięki temu, w stosunkowo niedługim czasie, można rozrządzić, czyli inaczej podzielić, skład towarowy zestawiony z różnych wagonów o różnych przeznaczeniach i destynacjach. Tory na zejściu z górki wyposażone są najczęściej w hamulce torowe, uniemożliwiające nabieranie przez bezwładne wagony zbyt dużej prędkości.

Aut. Sylwek (pl.wikipedia.org)


Popych na górce rozrządowej odbywa się z prędkością 3-5 km/h. Maksymalna prędkość z jaką można podepchnąć skład do górki rozrządowej wynosi 12 km/h. Sterowanie manewrami na górce rozrządowej odbywa się za pomocą świetlnych lub kształtowych tarcz rozrządowych.

Fot. Paweł Okrzesik (źródło: www.kontrakt-bhp.com.pl)
Stosowanie górek rozrządowych jest popularne na całym świecie. W Polsce górki rozrządowe pojawiają się najczęściej na dużych stacjach przeładunkowych, gdzie istnieje potrzeba segregowania dużych ilości wagonów towarowych.

Najazd na górkę rozrządową w TczewieBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane