poniedziałek, 8 września 2014

Czy wiesz, że...? - tramwajem przez bagna i moczary

To, że tramwaje kursują ulicami większych i mniejszych miast świata, nikogo już nie dziwi. Normalnym widokiem są przystanki tramwajowe w Moskwie, Berlinie, Paryżu, Wiedniu, Budapeszcie, San Francisco czy Warszawie.

W Polsce miłośnicy komunikacji miejskiej, jak i zwykli mieszkańcy, przyzwyczaili się do interesujących tras tramwajowych na obszarze Górnego Śląska, które niejednokrotnie zadziwiają zawiłością i okolicznościami przyrody. Na Ukrainie istnieje jednak absolutny hit tramwajowy świata, a przynajmniej Europy. Jest to trasa linii numer 20, prowadząca z pętli Chersonskij Skwer na północ, do końcówki Chadżibejewski Liman. Niby nic dziwnego. Podmiejska linia, jakich wiele. Jest jednak coś, co ją wyróżnia. Tramwaje tej linii kursują bowiem przez bagna i moczary. Sitowie wyrasta i na ponad 3 metry, czyniąc tę dwutorową trasę niezwykłym zielonym tunelem. Niejednokrotnie dochodzi do zalewania torowiska. Wówczas prowadzący musi pokonać z niezwykłą ostrożnością nawet kilkudziesięciocentymetrowej głębokości rozlewisko. Przebieg trasy jest jednak zwodniczy: na wschód owszem, rozciągają się zielone mokradła, natomiast po zachodniej stronie, za pasem zielonego tataraku, mieszczą się liczne zabudowania.

Przystanki wyrastają znienacka, w przerwach między trawą a trawą. Liście ocierają się o burty tramwaju bez ustanku. Tramwaj kursuje co około godzinę.

Na tę okoliczność znalazłem nawet film przedstawiający fragment takiego przejazdu, który podlinkowałem poniżej:

Fragment przejazdu linią 20 w Odessie (Ukraina)


Fot. darols (www.skyscrapercity.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane