niedziela, 21 września 2014

Dzień Bez Samochodu - 22 września

Już po raz 13. w Polsce obchodzony będzie jutro Europejski Dzień Bez Samochodu, będący podsumowaniem Europejskiego Tygodnia Mobilności. Tego dnia posiadacze samochodów będą mogli, wraz z liczbą towarzyszy odpowiadającą ilości osób wpisanych w dowód rejestracyjny pojazdu, podróżować za darmo środkami transportu publicznego w wielu miastach naszego kraju. Prezentuję krótki przegląd tego, co czeka nasz w poniedziałek w miastach wojewódzkich.

W Szczecinie uchwała Rady Miasta przewiduje darmowe przejazdy dla wszystkich użytkowników tramwajów i autobusów w dniu 22 września. W Gdańsku, Olsztynie, Rzeszowie, Lublinie, Opolu, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze czy Kielcach za darmo pojadą właściciele i współwłaściciele pojazdów, wpisani w dowód rejestracyjny auta.

W Białystoku, poza darmową komunikacją autobusową, uruchomione zostaną także dodatkowe pociągi osobowe, którymi będzie można podróżować po mieście całkowicie za darmo. Pociągi regularnego kursowania także będą darmowe w granicach miasta.

W Warszawie zakres działań jest większy. Darmowa będzie komunikacja miejska, ale także SKM, Koleje Mazowieckie i WKD w granicach obowiązywania oferty "Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD". Ponadto za postój na parkingach Park&Ride nie będą tego dnia pobierane opłaty.

Wrocław przygotował tradycyjnie bezpłatną komunikację miejską dla kierowców, a przy tym za darmo po mieście podróżować będzie można także pociągami Przewozów Regionalnych i Kolei Dolnośląskich. To inaczej niż w Krakowie, gdzie jak zwykle nie udało się dogadać ze spółką i darmowa będzie tylko komunikacja miejska.

Łódź, poza darmowymi przejazdami komunikacją miejską dla właścicieli i osób towarzyszących (tyle, ile miejsc wpisanych w dowodzie), przygotowała liczne atrakcje, m.in kursy zabytkowego tramwaju Sanok w godzinach 10.00-20.00, giełdę pamiątek i starych biletów, uwolnienie przestrzeni miejskiej na fragmencie ulicy 6 Sierpnia czy przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o starych łódzkich tramwajach w kinie Charlie. A to wszystko 22 września.

W Poznaniu natomiast, poza darmowymi tramwajami i autobusami, wszyscy zarejestrowani użytkownicy będą mogli w poniedziałek, 22 września, korzystać całkowicie za darmo z sieci Poznańskiego Roweru Miejskiego. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane