środa, 3 września 2014

"Nocna szyna" Odcinek 61: Stubaitalbahn Innsbruck - Fulpmes

W ramach atrakcji turystycznych zapraszam do obejrzenia filmu obrazującego przejazd kolejką tramwajową Stubaitalbahn w Tyrolu, łączącej Fulpmes w dolinie Stubai z centrum Innsbrucku. Na początek o trasie słów kilka.

Linia o długości nieco ponad 18 kilometrów otwarta została w roku 1904. Od tego czasu robi furorę wśród turystów odwiedzających ten zakątek świata. Przepiękne krajobrazy, cudowne widoki, kręte, wąskie tory, wijące się stromymi zboczami i skarpami, a to wszystko przeplecione czystym i zielonym lasem modrzewiowym. Czego chcieć więcej?

Trasa rozpoczyna się od przystanku Stubaitalbahnhof w Innsbrucku, nieopodal Bergisel. Stamtąd do Fulpmes tramwaje jadą przez Natters, Mutters, Raitis, Kreith i Telfes. Maksymalne nachylenie torów wynosi 46 promili, a najwęższe łuki mają promień 40 metrów. Od czasu modernizacji trasy, czyli od roku 1983, pojazdy zasilane są prądem stałym o napięciu 900V.

Na trasie kursują obecnie nowoczesne tramwaje niskopodłogowe Bombardier Flexity Outlook. Obsługę trasy stanowi linia STB, będąca częścią sieci tramwajowej w Innsbrucku. Pociągi kursują codziennie, orientacyjnie między 5 rano a 23 wieczorem. Odjazdy do Fulpmes odbywają się co godzinę, natomiast do przystanku Mutters Kreith takt wynosi już pół godziny. Obecnie linia STB zaczyna i kończy przy dworcu kolejowym Innsbruck Hauptbahnhof. Przejazd całej trasy, liczącej 21 km, zajmuje godzinę.


Tramwaj linii STB na Kreither Viadukt (źródło: www.oocities.org)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane