piątek, 5 września 2014

Przeworska Kolej Dojazdowa

Obok dworca kolejowego w Przeworsku, po drugiej stronie ulicy, znajduje się niewielka stacyjka. Jest ona początkiem Przeworskiej Kolei Dojazdowej, znanej też jako Wąskotorowa Kolej Lokalna Przeworsk-Dynów (nazwa pierwotna).

Budowa kolejki, na potrzeby przeworskiej cukrowni, trwała w latach 1900-1904. Od tego czasu cała trasa, licząca ponad 46 kilometrów, jest nieprzerwanie eksploatowana. W całości. Pierwotnie rozstaw szyn na trasie miał 760 mm, obecnie jest to 750 mm. Kolejka słynie z jedynego tunelu na całej polskiej sieci wąskotorowej, znajdującego się w pobliżu przystanku Szklary Tunel. Obiekt ten ma 602 metry długości.

Trasa kolejki jest bardzo malownicza. Podziwiać możemy wzniesienia i doliny rzek, liczne pola uprawne, tereny zielone oraz wiele małych mostów. Wśród nich na uwagę zasługuje most kamienny na końcowym odcinku trasy.

Kolejka obsługiwana jest przez Stowarzyszenie Kolejowych Przewozów Lokalnych, które uruchamia turystyczny pociąg wąskotorowy, prowadzony lokomotywą Lxd2 (są trzy czynne lokomotywy tej serii). Na stacjach w Bachórzu i Dynowie stoją dwie lokomotywy-pomniki. W Bachórzu jest to nieczynna Lxd2 o numerze 251, natomiast w Dynowie zobaczyć można parowóz Px48 o numerze 1734.

Pociąg turystyczny Pogórzanin kursuje od maja do końca września. Z Przeworska skład odjeżdża o 9.00, natomiast z Dynowa o 14.30. Czas przejazdu wynosi nieco ponad 2,5 godziny. Na specjalne zamówienie (minimum 40 osób) Stowarzyszenie uruchamia także pociąg specjalny na trasie Dynów - Jawornik Polski - Dynów według odrębnego rozkładu jazdy. Koszt biletu na przejazd w obie strony na trasie Przeworsk - Dynów to 30 zł (21 zł ulgowy, dla dzieci do 18 roku życia).

Pociąg w drodze! (Fot. fotografik5, mapa.nocowanie.pl)
Stacja Przeworsk
Przeworsk Wąskotorowy
Rozkład jazdy pociągu Pogórzanin

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane