wtorek, 16 września 2014

Stacje kolejowe Polski - Przemyśl Główny

Dworzec kolejowy Przemyśl Główny jest jednym z najokazalszych, a jednocześnie największych (po Krakowie) tego typu obiektem na trasie z Krakowa do Medyki. Stacja leży 14 kilometrów od Medyki. Przebiega przez nią linia kolejowa numer 91, będąca częścią międzynarodowej magistrali E-30. Swój początek bierze tu także szerokotorowa linia numer 92 w kierunku wschodniej granicy.

Stacja powstała w latach 1859-1860, wraz z budową Kolei Galicyjskiej im. Karola Ludwika, łączącej Kraków i Lwów. W tym samym czasie zbudowano piękny i okazały budynek dworca. Był on na przestrzeni lat wielokrotnie remontowany i modernizowany. W czasie przebudowy z roku 1895 zyskał swój neobarokowy charakter, przywrócony mu podczas ostatniej modernizacji w latach 2010-2012, kosztem blisko 25 milionów złotych. Budynek przemyskiego dworca często określany jest mianem pałacu.

Sama stacja obejmuje w sumie pięć peronów. Perony 1,2 i 3 posiadają po dwie krawędzie i używane są w ruchu krajowym. Pozostałe perony, czyli 4. i 5., oddzielone są od reszty płotem i służą do odprawy pociągów międzynarodowych. Między peronem 4 a 5 zabudowany jest posterunek graniczny odprawy paszportowo-biletowej. Na przemyskim dworcu istnieją dwa przejścia podziemne: jedno ogólne, ciągnące się pod całym dworcem z jednej strony torów na drugą, pozwala dostać się na perony 1-3. Drugie przejście prowadzi z peronu 3 na 4 i jest to jedyna droga do peronów międzynarodowych. Dla osób niepełnosprawnych działa przejazd na poziomie torów.

Wejście do przejścia podziemnego od strony dworca autobusowego
Przejście podziemne
Budynek dworca
Perony
Skład przy peronie 3. Po lewej, za płotem, widoczne perony międzynarodowe
Peron międzynarodowy      

2 komentarze :

  1. taki sliczny dworzec tak wyremontowany a pierwsze zdjęcia takie brzydkie:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety, na budynku dworca świat się nie kończy. A reszta Przemyśla Głównego pozostawia pewien niesmak ;)

      Usuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane